Słowik Okna
okucia do okien drewnianych

Kupując okna, najczęściej bierzemy pod uwagę to, aby wybrać właściwe profile oraz zapewnić sobie optymalną izolację cieplną. Bez wątpienia warto przyjrzeć się również okuciom. To dzięki nim okno można naprawdę komfortowo otwierać i zamykać.


Okucia obwodowe: co to takiego?


Ten rodzaj okuć jest najczęściej montowany w oknach drewnianych. Po zamknięciu okna mocują one ramę w kilku miejscach, które rozlokowane są na obwodzie okna. To najlepszy sposób na to, aby okno było szczelnie zamknięte i nie odkształcało się. Jeśli okucia w oknach drewnianych zostaną dobrane i wyregulowane jak należy, przy ich otwieraniu nie będzie żadnych kłopotów. Trzeba pamiętać, że rodzaj okuć ma wpływ na sposób otwierania okna. Dostępne są okucia: rozwieralne, uchylne i rozwieralno-uchylne.

 


Producenci okien proponują dzisiaj również okucia przeznaczone do okien drewnianych, które pozwalają na mikrorozszczelnienie okna. Między ramą a ościeżnicą powstaje wówczas szczelina, która zapewnia wentylację pomieszczenia. Okucia do okien drewnianych mogą mieć również stopniowany uchył. Dzięki temu możliwe jest ustawienie okna w kilku położeniach począwszy od minimalnego rozszczelnienia aż po uchylenie. Daje to możliwość regulowania intensywności wietrzenia i dopasowanie jej do własnych preferencji i upodobań co do temperatury wewnątrz pomieszczeń. Blokada antyzatrzaskowa to przydatny gadżet, który sprawia, że okno chronione jest przed niekontrolowanym zamknięciem wówczas, gdy naprawdę silnie wieje.

 

Okna antywłamaniowe

Jeśli zależy nam na dodatkowym zabezpieczeniu okien przed włamaniem, warto zastanowić się nad okuciami, które wyposażone zostały w specjalne grzybki antywłamaniowe. To ośmiokątne rolki dociskowe, które działają łącznie z zaczepami na obwodzie ościeżnicy. Ryglują one skutecznie okno. Połączenie grzybka z zaczepem antywłamaniowym sprawia, że powstaje punkt antywyważeniowy. Im więcej będzie takich punktów, tym bardziej odporne na włamanie będą nasze okna. Zabezpieczeniem przed włamaniem jest także specjalna klamka, która wyposażona jest w zamek bądź zatrzask. Unieruchamia on mechanizm otwierania okna. Znaczenie ma również materiał, z jakiego zrobione zostały okna. Jednolita struktura drewna to gwarancja tego, że zamontowane do zaczepów antywyważeniowych wkręty wykonują pracę przy zastosowaniu całej płaszczyzny. Ich sforsowanie staje się więc dużo trudniejsze.

 

< powrót

Słowik okna
Potrzebujesz wyceny?
Albo bezpłatnego pomiaru?
Zadzwoń +48 604 063 707
Lub napisz do nas kielce@slowik-okna.pl
Bramy Wiśniowski

Oferta

 • Bramy garażowe

  segmentowe, roletowe, uchylne, rozwierne, automatyka

 • Bramy przemysłowe

  segmentowe, roletowe, podwieszane przesuwne, automatyka

 • Ogrodzenia posesyjne

  bramy przesuwne i dwuskrzydłowe, furtki, segmenty, słupy, automatyka

 • Ogrodzenia przemysłowe

  bramy przesuwne i dwuskrzydłowe, furtki, segmenty, słupy, ogrodzenia panelowe kratowe, automatyka

 • Stolarka aluminiowa

  drzwi, okna, ścianki i fasady aluminiowe, drzwi automatyczne, drzwi, ścianki i fasady aluminiowe ppoż.

 • Stolarka stalowa

  drzwi i ścianki stalowe profilowe, drzwi i ścianki stalowe profilowe ppoż., drzwi stalowe płaszczowe ppoż. i bez odporności